Младежко предприемачество в селата и моделите, които връщат млади хора
Младежко предприемачество в селата с данни от НСИ и ЕС, стартова помощ до 60 000 евро за млади фермери, ролята на МИГ и какво да провери кандидатът.

Младежкото предприемачество в селата започва от трудна изходна точка. В 4 999-те села живеят 1 677 521 души, или 26,1% от населението, а 192 населени места вече нямат нито един жител (Национален статистически институт). През есента на 2026 г. основният национален инструмент за начинаещи стопани е вторият прием за стартова помощ за млади земеделски стопани. Бюджетът му е малко над 115 млн. евро, помощта е до 60 000 евро на одобрен кандидат, а срокът е до 2 ноември 2026 г. включително (Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023–2027 (МЗХ)). Около тези пари се подреждат и другите модели: местните инициативни групи, преработката на продукцията и съвместната работа между стопанствата (БТА, Европейска комисия, ГД „Земеделие и развитие на селските райони“).
Младежко предприемачество в селата в цифри
Селото е по-възрастно от града и губи хора по-бързо (Национален статистически институт). Главната причина е смъртността, която в селата е 20,6 на хиляда, а в градовете е 13,6.
| Показател, 2025 г. | Градове | Села |
|---|---|---|
| Население към 31.12. | 4 745 686 | 1 677 521 |
| Дял от населението | 73,9% | 26,1% |
| Средна възраст | 44,6 г. | 47,7 г. |
| Смъртност | 13,6‰ | 20,6‰ |
| Естествен прираст | -5,8‰ | -12,9‰ |
| Източник: НСИ, „Население и демографски процеси – 2025“ (Национален статистически институт) |
Широко разпространено е схващането, че към селата никой не се мести, но данните го опровергават (Национален статистически институт). През 2025 г. 100 203 души са сменили населеното си място в страната. От тях 21,7% са отишли от град в село, а 25,4% са тръгнали в обратната посока. По наше изчисление по данни на НСИ това са около 21 700 души, преместили се на село, а нетната загуба за селата е около 3 700 души за година. Разликата е малка спрямо целия поток. Затова решаващо е дали на място има работа и доход, а не дали някой изобщо иска да живее там.
Почти една четвърт от населените места са на път да опустеят, защото в 1 280 от тях живеят между 1 и 49 души (Национален статистически институт). В такова село дори едно ново стопанство с двама наети променя местния пазар на труда.
Младите фермери в България и в Европа
През 2023 г. земеделските стопанства у нас са 69 700. Това е с 25% по-малко, отколкото при преброяването през 2020 г. (Министерство на земеделието и храните). Управителите до 45-годишна възраст са 23%, а 37% са на 65 и повече години. Жените ръководят 28% от стопанствата.
В целия ЕС само 10,7% от управителите на стопанства през 2023 г. са под 40 години, а 61% са поне на 55 (Евростат). Данни за 2023 г. има за 19 държави. В тях броят на фермерите под 40 години е спаднал с 15% спрямо 2020 г., а делът на хората над 65 години е стигнал 36% (Европейска комисия, ГД „Земеделие и развитие на селските райони“). Делът на възрастните управители в България е близо до този ориентир. Сравнението при младите обаче е само приблизително, защото у нас статистиката ги групира до 45 години, а европейската – до 40 (Министерство на земеделието и храните).
Младите стопани в ЕС обработват средно по 25 хектара, а останалите – по 16. Сред младите 4,7% са в биологично производство, докато при по-възрастните делът е 2,4% (Европейска комисия, ГД „Земеделие и развитие на селските райони“). Пълно земеделско образование имат 20% от младите стопани. При хората между 40 и 64 години делът е 12%, а при тези над 65 години – 4%.
Стартова помощ за млад фермер през 2026 г.
Интервенцията от Стратегическия план 2023–2027 подкрепя хора, които започват самостоятелна земеделска дейност (Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023–2027 (МЗХ)). Във втория прием могат да кандидатстват физически лица и еднолични фирми (ЕТ и ЕООД), които са регистрирани като земеделски стопани за първи път. Стопанството им трябва да има стандартен производствен обем между 8 000 и 30 000 евро.
Помощта е до 60 000 евро и се изплаща на две равни части. Първите 30 000 евро идват след подписването на договора, а вторите – след изпълнението на бизнес плана (Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023–2027 (МЗХ)). Планът е за пет години, но заложените в него дейности трябва да са изпълнени до 24 месеца. Стопанството трябва да порасне с поне 4 000 евро стандартен производствен обем. За пчелини и за отглеждане на животни за мляко или месо прагът е 2 500 евро.
Изискват се и инвестиции в дълготрайни материални активи от поне 7 500 евро или 25% от първото плащане (Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023–2027 (МЗХ)). Предимство при класирането имат чувствителните сектори, биологичното производство, проектите за дигитализация и адаптиране към климата, както и кандидатите със земеделско образование.
По наше изчисление по данни на управляващия орган и МЗХ бюджетът стига за около 1 900 стопанства, ако всички получат максималната сума, а това са под 3% от стопанствата, преброени у нас през 2023 г. (Министерство на земеделието и храните, Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023–2027 (МЗХ)). С толкова малко места класирането е реално състезание.
| Инструмент | Бюджет | Максимална помощ | Срок или период |
|---|---|---|---|
| Млади стопани, първи прием | над 176 млн. лв. | 78 хил. лв. на кандидат | до 27.01.2025 |
| Млади стопани, втори прием | над 115 млн. евро | 60 000 евро на кандидат | 02.10.–02.11.2026 |
| Местно развитие чрез 97 МИГ | 684 млн. лв. | 2,3 или 3 млн. евро на стратегия | 2023–2027 |
| Източник: ДФ „Земеделие“ (Държавен фонд „Земеделие“); Стратегически план 2023–2027 (Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023–2027 (МЗХ)); БТА (БТА) |
Първият прием по същата интервенция имаше други условия. Кандидатите трябваше да са между 18 и 40 години и да са регистрирани като стопани поне 24 месеца преди подаването (Държавен фонд „Земеделие“). Тогава документите им се изготвяха безвъзмездно от Националната служба за съвети в земеделието.
Местните инициативни групи като втори вход
При подхода „Водено от общностите местно развитие“ част от решенията за финансиране се взимат на ниво община (БТА). През декември 2025 г. управляващият орган одобри 97 местни инициативни групи (МИГ). Те обхващат 187 общини с 2,5 млн. жители. Договорената стойност на стратегиите им е 684 020 609,49 лв., от които 551 252 542 лв. идват от Стратегическия план.
През предишния период стратегиите бяха 64 и покриваха 117 общини, така че обхватът вече е значително по-широк (БТА). Една стратегия може да получи до 2,3 млн. евро публични средства за територия с 10 000 до 15 000 жители и до 3 млн. евро за по-голямо население.
Останалата част от бюджета идва от програмите за конкурентоспособност, човешки ресурси, околна среда и образование (БТА). Затова МИГ е подходящ адрес и за неземеделски идеи, например занаятчийска работилница, ако местната стратегия предвижда такава мярка. Как този източник се съчетава с останалите, е описано в прегледа на финансирането на социалното предприемачество.
Добавената стойност идва от преработка и обща работа
Малкото стопанство трудно оцелява само с продажба на суровина. В ЕС 47% от стопанствата на хората над 65 години имат стандартен производствен обем под 2 000 евро годишно. При младите фермери този дял е 29% (Европейска комисия, ГД „Земеделие и развитие на селските райони“). Около 13% от младите стопани имат и друга доходна дейност, свързана със стопанството. Най-често това е преработка на продукцията или услуги с техника за други стопани.
Неплатеният семеен труд е 69% от работата в българските стопанства, а 85% от тях са на физически лица (Министерство на земеделието и храните). Една семейна ферма рядко може сама да плати за цех, хладилна камера и търговия. Затова общото оборудване и съвместните продажби са логичната следваща стъпка. Кооперацията е една от формите за такова сътрудничество. Разликите между нея, сдружението и дружеството определят кой гласува и как се разпределя печалбата.
Достъп до интернет имат едва 46% от стопанствата в страната (Министерство на земеделието и храните). Онлайн продажбите и цифровото отчитане дават канал към клиентите в града. Освен това носят предимство при класирането за стартовата помощ (Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023–2027 (МЗХ)).
Какво да провери младият стопанин преди кандидатстване
- Условията за кандидатстване на сайта на Стратегическия план (sp2023.bg) и в Системата за електронни услуги. Там са окончателните изисквания и списъкът с документи (Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023–2027 (МЗХ)).
- Вида на регистрацията. Вторият прием е за стопани, регистрирани за първи път, а първият изискваше регистрация поне 24 месеца по-рано (Държавен фонд „Земеделие“).
- Квалифицирания електронен подпис, защото заявленията се подават изцяло онлайн.
- Изчислението на стандартния производствен обем, който трябва да е между 8 000 и 30 000 евро.
- Стратегията на местната инициативна група за вашата община, ако идеята не е чисто земеделска (БТА).
Честа грешка е сумите от първия прием да се смесват с тези от втория. Едните са в левове, другите са в евро, а и изискванията за регистрация са различни (Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023–2027 (МЗХ), Държавен фонд „Земеделие“). Ако проектът е по-скоро младежка инициатива, отколкото стопанство, може да е по-подходящ Европейският корпус за солидарност. При работа с уязвими групи си струва да проверите и условията за социално предприятие според закона.
Източници и справки
- Население и демографски процеси – 2025 година (окончателни данни) — Национален статистически институт
- Интегрирана статистика на земеделските стопанства през 2023 година (IFS2023), предварителни резултати — Министерство на земеделието и храните
- Стартира вторият прием за млади земеделски стопани с бюджет от над 115 млн. евро — Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023–2027 (МЗХ)
- Стартира прием за млади фермери с финансиране от над 176 млн. лева и безвъзмездно изготвяне на проекти — Държавен фонд „Земеделие“
- Одобрени са 97 местни инициативни групи по подхода Водено от общностите местно развитие с бюджет от над 684 млн. лева — БТА
- Farmers and the agricultural labour force – statistics — Евростат
- Young farmers in EU agriculture, Analytical Brief N°10 — Европейска комисия, ГД „Земеделие и развитие на селските райони“
Прочетете още
Източниците на фактите са изброени по-горе. Редакционна политика · Забелязахте грешка? Пишете ни на kontakt@oib.bg.